środa, 21 marca 2012

Wykroczenia popełniane przez rowerzystów

Wraz z nadejściem wiosny i pojawieniem się większej liczby rowerzystów na ulicach miasta (dotychczas zaobserwowaliśmy dwie fale wzrostu ruchu - 1 i 15 marca), temat zostaje dostrzeżony przez dziennikarzy. Również tych tytułów, które specjalizują się w kontrowersjach. Po materiale, w którym redaktor "Expressu Ilustrowanego" zastanawiał się, czy czarny kolor stojaków ma związek z lokalizacją w sąsiedztwie miejsca kultu religijnego (faktycznie wynika z umiejscowienia w zabytkowym otoczeniu), ten sam dziennikarz zwraca z kolei uwagę na wykroczenia popełniane przez rowerzystów. W związku z przytoczonymi informacjami i załączonymi fotografiami, proszę o nieszafowanie zdrowiem własnym i pieszych oraz niedostarczanie funkcjonariuszom pretekstu do łatwego wystawiania mandatów.
 1. Jazda wzdłuż po przejściu dla pieszych jest zabroniona w myśl Art. 26 ust. 3 pkt 3) Prawa o ruchu drogowym i zagrożona mandatem w wysokości 100 PLN.
 2. Jazda bez świateł z przodu i tyłu oraz odblasku z tyłu jest sprzeczna z par. 53 ust. 1 i 2 Rozporządzenia ws. warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia i zagrożona mandatem w wysokości 100 PLN.
 3. Przejeżdżanie na czerwonym świetle jest niedozwolone w związku z Art. 5 ust. 1 PoRD i zagrożone mandatem w wysokości od 300 do 500 PLN.
 4. Jazda wzdłuż po chodniku poza trzema wyjątkami opisanymi w Art. 33 ust. 5 PoRD jest zabroniona w myśl Art. 26 ust. 3 pkt 3) PoRD i zagrożona mandatem w wysokości 50 PLN.
 5. Niekorzystanie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów jeśli są wyznaczone dla kierunku w którym się poruszamy lub zamierzamy skręcić jest niedozwolone w myśl art. 33 ust. 1 PoRD i zagrożone mandatem w wysokości 100 PLN.

2 komentarze:

 1. Ad 1. Czy na przejeździe pieszo rowerowym na ulicy Wałowej przy skrzyżowaniu z Rokicińską pojawi się prawidłowe oznakowanie, Znaki pionowe A - 24 i D - 6b nie pokrywają się ze znakami poziomymi w tym miejscu nadal jest zebra ,A tłumaczenie ZDiT że w przyszłości po drugiej stronie będzie DDR mnie nie przekonuje.

  Nie wiem czy ktoś tam zsiada z roweru, ja po prostu skręcam przed tym przejściem i jadę w stronę torów kolejowych kawałek dalej jest drugi chodnik gdzie zebry już nie ma, a minus to wysoki krawężnik w tym drugim miejscu

  OdpowiedzUsuń
 2. Staram się to wymóc na ZDiT nieomalże od roku. Skandalem jak dla mnie było niewykorzystanie okazji, jaka się nadarzyła w listopadzie w związku z odnawianiem nawierzchni i malowania na ulicy Rokicińskiej (w tym i w miejscu przejazdu). Będę nadal próbował. Właśnie przygotowuję wyliczenie oznakowania do poprawienia. Co do praktyki, ja tam przejeżdżam po "zebrze", uznając prymat znaków pionowych nad poziomymi.

  OdpowiedzUsuń