wtorek, 13 marca 2012

Przedwiosenne porządki c.d.

W najbliższych dniach powinny zostać wprowadzone kolejne zmiany, które albo wyjaśnią sytuację w danym miejscu, albo wpłyną na poprawę (przynajmniej według zamierzeń) bezpieczeństwa jazdy na rowerze.

Po skrzyżowaniu ulic Wieniawskiego i Braterskiej, na kolejnym skrzyżowaniu w ciągu drogi rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 1 (al. Włókniarzy - al. Jana Pawła II) na którym nie ma sygnalizacji świetlnej zostanie zdjęty znak B-9 "zakaz wjazdu rowerów". Tym razem chodzi o skrzyżowanie z ulicą 11 Listopada.
Znak był umieszczony w takim miejscu, że nie wiadomo w jaki sposób osoba poruszająca się na rowerze właściwie miałaby się do niego zastosować. Nie można było się ewakuować z jezdni ani na chodnik, którego po prawej stronie ulicy 11 Listopada w tym miejscu nie ma, ani na przejście dla pieszych w poprzek tej ulicy, z tych samych powodów. Ani nawet nie można było skręcić w lewo w kierunku najbliższego chodnika bo na środku jezdni jest wymalowana linia podwójna ciągła.
Niestety, ale sytuacja na pozostałych skrzyżowaniach alei Włókniarzy i Jana Pawła II posiadających sygnalizację świetlną, których nie można przejeżdżać na rowerze po jezdni, jest bardziej skomplikowana. Zamierzam w najbliższym czasie wyjaśnić na tym blogu dlaczego.
Można za to próbować poprawić widoczność na skrzyżowaniach, na których była ona dotychczas poważnie ograniczona. W rejonie pięciu skrzyżowań jedni z drogą rowerową pojawią się lustra drogowe.
Skrzyżowanie alei Włókniarzy z ulicą Struga. Droga dla rowerów wyprowadza na przejazd przez ulicę Struga zza ekranów akustycznych

Przecięcie drogi dla rowerów ze zjazdem przy alei Włókniarzy 152. Podobna sytuacja do poprzedniej

Skrzyżowanie ulicy Łagiewnickiej z ulicą Kasztelańską. Rowerzyści jadący z północy wyjeżdżają na przejazd zza ogrodzenia. W latach 2007-2011 na tym skrzyżowaniu miało miejsce sześć wypadków z udziałem osób poruszających się na rowerach. W tym, w trzech wypadkach rowerzyści byli ciężko ranieni. Za każdym razem sprawcą był kierowca samochodu, a przyczyną - nieustąpienie pierwszeństwa (foto: Kubaiverson)

Skrzyżowanie ulicy Wycieczkowej z ulicą Cynową. Chcący włączyć się do ruchu na ulicy Wycieczkowej muszą pokonać stromy podjazd. W trakcie tego zdarza się, że na dużej prędkości przecinają przed jezdnią ulicy Wyciczkowej drogę dla rowerów, nie zwracając należytej uwagi na rowerzystów nadjeżdżających z prawej strony

Skrzyżowanie ulicy Zgierskiej i ulicy Adwokackiej. Oprócz ustawienia lustra, zostaną przestawione znaki stojące w rejonie przejazdu dla rowerzystów, tak by zwrócić uwagę na pierwszeństwo rowerzystów

1 komentarz: